PoKoziołki

PoKoziołki - otwarte spacery z przewodnikiem

Po pięciu latach nieobecności wracamy z projektem Pokoziołków. Serdecznie zapraszamy!

Od początku czerwca do końca września 2024 r., w każdą sobotę i niedzielę, zapraszamy na PoKoziołki - otwarte spacery po historycznym centrum miasta. Wycieczki zaczynają się o 12:05 przed Ratuszem. Czas trwania to ok. 1,5 godziny. W sobotę zapraszamy na zwiedzanie Starego Miasta, natomiast w niedzielę oprowadzamy inną trasą: od Starego Miasta do Dzielnicy Zamkowej. Spacery odbywają się w konwencji Free Walking Tours: wstępne zapisy nie są wymagane, oprowadzania odbywają się niezależnie od pogody i liczby uczestników, na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem. 

W soboty oprowadzamy po trasie królewskiej:

Stare Miasto powstało w 1253 r., kiedy to Poznań został lokowany na lewym brzegu Warty (gród na Ostrowie Tumskim był już wtedy za mały). Dziś to najbardziej uczęszczane przez turystów miejsce, pełne urokliwych zakątków, pięknych kamienic i budzących zachwyt zabytków, z ratuszem i farą na czele.

Najważniejsze obiekty na trasie zwiedzania: ratusz (o 12:00 koziołki), kościół św. Stanisława Biskupa (fara) wraz z Kolegium Jezuickim, Zamek Królewski, Pręgierz, Studzienka Bamberki, Muzeum Narodowe, pałac Górków.

 

W niedzielę zapraszamy na spacer trasą cesarską:

Jeśli szukamy w Poznaniu miejsc, w których działy się najważniejsze rzeczy w XIX i XX-wiecznej historii miasta to jest to niewątpliwie obszar od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Ten spacer to zarówno opowieść o wielkiej historii (zmagania z zaborcą, Powstanie Wielkopolskie, Enigma, Poznański Czerwiec '56), jak i o ciekawej architekturze (Biblioteka Raczyńskich, Okrąglak, Dzielnica Zamkowa).

Najważniejsze obiekty na trasie zwiedzania: Hotel Bazar, Biblioteka Raczyńskich, Teatr Polski, Okrąglak, Zamek Cesarski, Pomnik Kryptologów, Pomnik Poznańskiego Czerwca '56.